O školi

Osnovna škola Poreč   jedna je od triju osnovnih škola u gradu Poreču. Upisno područje OŠ Poreč proteže se na dio grada Poreča južno od Ulice Matije Vlašića .

OŠ Poreč je smještena u neposrednoj blizini  starogradske jezgre i centra grada Poreča. Okružena je prostranim travnjacima i bujnim raslinjem. U neposrednoj blizini škole nalazi se Sportsko rekreacijski centar Veli Jože s vanjskim sportskim terenima, atletskom stazom, sportskom dvoranom i boćalištem koji su na raspolaganju Školi.

Od školske godine 2018./19., na radost učenika, učitelja i roditelja, nakon dugogodišnjeg rada u dvije smjene, osnivanjem još jedne osnovnoškoslke ustanove napokon je organiziran rad u jednoj smjeni.

Škola početkom šk. god. 2018./19. broji ukupno 596 učenika raspoređenih u  29 razrednih odjela, od čega su 4 odjela razredne nastave u Područnoj školi Žbandaj.  U  matičnoj školi u Poreču i područnoj školi Žbandaj za učenike razredne nastave organiziran je produženi boravak u  pet odgojno-obrazovnih grupa.

Učenicima se u školi nudi ukupno 56 grupa izvannastavnih aktivnosti   i  34 grupe dodatne nastave iz gotovo svih predmetnih područja.

U školi djeluje Školsko sportsko društvo, Učenička zadruga, Klub mladih tehničara I Kulturno-umjetničko društvo.

Škola se posebno ponosi brojnim projektima: Obitelj u školi-škola u obitelji,  Moj izbor je zdrav život,  Rasplesani razredi, Hoditi I zdravi biti, PATSH-RASTEM, Zavičaj u srcu škole, Odraz I-promocija inovativnosti učenika I učitelja, Boje izbora, Večer matematike,  Baltazar-projekt za popularizaciju znanosti, Projekt financijske pismenosti, “e-škole”-projekt uvođenja IKT tehnolgije, Školska shema-projekt poticanja konzumacije voća I mlijeka te uvođenja zdrave prehrane u školske kuhinje.

Neke od projekata škola provodi samostalno a neke u suradnji s Gradom Porečom,  Zdavim gradom Poreč, Istarskom županijom, Zavodom za javno zdravstvo Istarske županije, Ministarsvom znanosti I obrazovanja, te drugim institucijama.

Školske zgrade

Zgrada OŠ Poreč izgrađena je 1979. godine  kao jedna od u to doba najsuvremenijih školskih zgrada.

Ukupno ima 12 učionica za razrednu nastavu I 20 specijaliiranih učionica za predmetnu nastavu. Škola ima suvremeno opremljenu kuhinju I blagovaonicu.

Zahvaljujući projektu e-škole, pomoći Grada Poreča te donacijama gospodarskih subjekata,  od 2018. Godine sve su učionice opremljene informatičko-komunikacijskom opremom.

Zgrada Područne škole Žbandaj 2017. godine u potpunsti je rekonstruirana na način da je stara zgrada srušena te je izgrađena nova zgrada sa sportskom dvoranom I vanjskim sportskim terenima.  Područna škola Žbandaj opremljena je nasuvremenijom opremom te ima vlastitu  sportsku dvoranu I vanjsko igralište.

Crtice iz povijesti škole

Osnovna škola Poreč imala je neobičan početak. Osnovana je, dekretom Prosvjetnog odjela Oblasnog NOO za Istru, u rujnu 1945. kao hrvatska Niža gimnazija. Godinu dana kasnije isto tijelo određuje otvaranje jednorazredne osnovne škole, a 1948. godine od te dvije škole nastaje semogodišnja osnovna škola Poreč. Godine 1953. škola postaje Velikom narodnom osmogodišnjom školom, Od 1955. godine osnovna škola na talijanskom jeziku pripaja se Osmogodišnjoj školi Poreč  u čijem će sastavu ostati do 1994., kada će se osamostaliti u TOŠ-SEI "Bernardo Parentin" Poreč-Parenzo. Od 1968. do 1992. godine škola djeluje pod nazivom Osnovna škola "Bratstvo i jedinstvo "Poreč, Scuola elementare "Unita` e frattelanza"Parenzo. 1992. vraća raniji naziv Osnovna škola Poreč.

Od godine 1960. kada je osnovana kao Osnovna škola Poreč,  škola  ima područna odjeljenja u Dračevcu (do IV. razreda), Fuškulinu (do IV. razreda), Novoj Vasi  (do VIII. razreda), Velom Maju (do IV. razreda), Varvarima (do IV. razreda) i Žbandaju (do VIII. razreda).

Od 1960. u sastavu Škole djeluje i dječji vrtić koji će se izdvojiti u samostalnu ustanovu 1984. godine.

Škola je tijekom svojeg povijesnog razvoja više puta mijenjala zgrade u kojima je djelovala, prateći rast grada Poreča koji se tijekom pedesetak godina od malog i skromnog ribarskog gradića s poljoprivrednim zaleđem razvio u nekoliko desetaka puta površinom i stanovništvom veći grad,  koji je danas jedno od najznačajnijih i najvećih turističkih središta Jadrana.

Sadašnja zgrada Matične škole izgrađena je sredstvima iz samodoprinosa građana. Projekt je izradio Građevno-projektni zavod Rijeka. Zagrebačkom poduzeću „Novogradnja“ povjereni su radovi na izgradnji školske zgrade koji su se odvijali 1977./78. godine. Svečano otvorenje Škole obavio je dr. Stipe Šuvar, tadašnji republički sekretar za prosvjetu, kulturu i fizičku kulturu, 28. travnja 1978. godine, a nastava u novim prostorima započela je u rujnu iste godine.

Od samog početka rada u novoj zgradi postojala je potreba za izgradnjom još jedne zgrade, koja je osnovna izdvajanjem učenika prema upisnim područjima te je nova ustanova konačno otvorena u rujnu 2018. godine. Nova OŠ formirana je izdvajanjem i dijeljenjem učenika prijašnje OŠ Poreč prema upisnim područjima. Time je po prvi put omogućena organizacija nastave u jednoj smjeni.

Dežurstva i ispravljanje
Hodogram natjecanja