eTWINNING U OSNOVNOJ ŠKOLI POREČ

Autor: Ivan Kardum, 21. 12. 2021.

eTWINNING U OSNOVNOJ ŠKOLI  POREČ

Međunarodni projekt za unaprjeđenje kvalitete rada škole

Učitelji i učenici Osnovne škole Poreč uključeni u nekoliko eTwinning projekata

Uključivanje učenika u projektne aktivnosti jedno je od obilježja kvalitete rada Osnovne škole Poreč. Razmišljajući o budućnosti za koju se priprema sadašnje generacije učenika, svjesni smo važnosti razvoja kompetencija za suradno učenje, rad na projektima te sigurno i kvalitetno korištenje informacijsko-komunikacijske tehnologije. Jedan od pedagoških oblika rada kojim se potiče razvoj navedenih kompetencija u školskom okruženju je projektna nastava čija su obilježja: usmjerenost nastavnog procesa na učenike, poučavanje suradnom učenju i razmjeni iskustava te osposobljavanje za učenje istraživanjem - „učenje činjenjem“ (J. Delors, „Učenje – blago u nama“).

Želimo naše učenike pripremiti za preuzimanje uloge budućih aktivnih građana koji će svoju uspješnost graditi na sposobnostima suradnje, tolerancije i razumijevanja lako dostupnih podataka u virtualnom svijetu, stoga ih svake godine aktivno uključujemo u provedbu razrednih, školskih, županijskih, državnih i međunarodih  projekata.

Jedan od međunarodnih projekata je eTwinning projekt, nastao 2005. godine pri Agenciji za mobilnost i programe Europske unije. Zašto uključivanje u eTwinning projekt? To je najveća europska odgojno-obrazovna zajednica koja omogućava umrežavanje, provedu projekata i osiguranje vidljivosti projekta i Škole na europskoj razini dijeljenjem iskustava s odgojno-obrazovnim ustanovama iz 44 države Europske unije. Ove je godine Osnovna škola Poreč uključena u nekoliko eTwinning projekata: Grad to smo MI, Srednjokaz u koje su uključene samo škole iz Hrvatske i međunarodne projekte Zelena škola, zelena budućnost, Pozitivna psihologija, pozitivni učenici te Proljetno spremanje – aktivan pristup ekologiji.

Rad na projektu Grad to smo Mi završio je 7. 12. 2021. Bio je vezan za obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. U projekt je bilo uključeno 108 učenika i 35 učitelja iz 25 osnovnih škola Republike Hrvatske koje su vrijedno surađivale u ostvarivanju projektnih aktivnosti: Mapiranje sudionika, Virtualna večer proze i poezije , Vukovarska slagalica i izrada e-knjige Grad to smo MI.

Više o projektnim aktivnostima:

Mapiranje sudionika imalo je za cilj na karti Republike Hrvatske prigodnom fotografijom ili crtežom grada Vukovara označiti sve škole sudionice projekta.

Izrada loga Projekta – izabran je logo učenika 4. b razreda OŠ I. G. Kovačić, Delnice.

Virtualna večer proze i poezije održana je na Zoom platformi 17.12.2021. Našu Školu su predstavljale učenice 8.c razrednog odjela E. Ereiz i L. Cvek koje su kazivale stihove  T. Bajsića, Krv drugih i I. Bodrožić, 20. 11. svake godine, Vukovar.

Vukovarska slagalica je projektna aktivnost koja je bila usmjerena na kreativni istraživački rad učenika u koji su se uključili učenici 8.c, 4.a, 4.b i 4.c razrednog odjela sa svojim učiteljima mentorima D. Klarić, I. Kardumom, M. Matasović, S. Stifanich, L. Beaković i pedagoginjom S. Tićak-Balaž. Kreativni istraživački rad učenici su primjenom informacijsko-komunikacijske tehnologije trebali pripremiti za prezentaciju iz koje se moglo učiti, ali i na zanimljiv način vrednovati  naučeno. Pripremljeni materijali razmjenjivali su se sa školama sudionicama projektne skupine. Na taj način učenici su se učili suradnji, ali i pojmu umrežavnja. Učenici 4. a,4. b i 4. c razreda naše Škole istraživali su temu o dvorcu Eltz u Vukovaru.

Surađivali su s učenicima OŠ Ivo Andrić, Zagreb i OŠ Antun Mihanović, Nova Kapela Batrina, PO Dragovci.

Izjave učenika:

Uzbuđeni smo i sretni zbog sudjelovanja u eTwinningu projektu Grad to smo MI. Suradnjom i istraživanjem naučili smo puno o dvorcu Eltz i Vukovaru. Bilo je zanimljivo  jer volimo raditi nešto novo na računalu. Željeli bsmo i i dalje surađivati u projektima, npr. istraživati o Europi.

Filip B., Ivan Pavao Đ., 4. b

Rad na projektnim zadatcima bio je jako zanimljiv. Svidio nam se rad na projektnom zadatku jer smo unatoč podjeli u skupine radili svi kao jedna mala zajednica. Nadamo se uključivanju u još neke projekte. Najzanimljiviji dio bio je u stvaranju rebusa kojim su učenici iz Škole s kojom smo surađivali mogli provjeriti svoje znanje.

L. Šker i  L. Hasanagić, A. Rakitovac i L. Bajić, 4. a

Sretan sam što je moj rad i rad moje priateljice Erin izabran za sudjelovanje u projektu Grad to smo MI. Najzanimljiviji dio rada bio mi je izrada križaljke na temu dvorac Eltz u Vukovaru.

P. Puškarić, Erin J., 4. c

Učenici 8. c razrednog odjela istraživali su temu o S. Glavaševiću i surađivali su s OŠ „Dr. Andrija Mohorovičić“, Matulji i OŠ Dragojle Jarnević Karlovac koji su istraživali teme Ovčara i Memorijalno groblje u Vukovaru kroz online kvizove.

Projekt Grad to smo mi završio je 7. 12. 2021.  finalnim izrađivanjem i predstavljanjem e-knjige koja sadrži sve podatke o provedenim aktivnostima.

GRAD to smo MI!
KLIKNITE NA NASLOVNICU I POGLEDAJTE KNJIGU!

(2024./2025.)

POPIS DODATNIH OBRAZOVNIH MATERIJALA