Održana 1. sjednica Vijeća učenika OŠ Poreč

Autor: Ivan Kardum, 20. 10. 2021.

Na konstituirajućoj sjednici Vijeća učenika, nakon međusobnog predstavljanja i minikampanje svakog učenika, izabrano je predsjedništvo Vijeća učenika. U nastavku rada učenici su u ime razrednog odjela raspravljali o temama kojima se žele baviti tijekom svog mandata radi unaprjeđenja kvalitete rada škole, međusobnih odnosa i rješavanja aktualnih problema s kojima se učenici susreću.

Sjednica je održana u Matičnoj školi 15. 10. 2021., posebno za učenike razredne nastave, a posebno za učenike predmetne nastave. U Područnoj školi Žbandaj sjednica je održana 18. 10. 2021.

Detalje možete saznati u nastavku ove vijesti.

Radi što bolje pripreme za Prvu sjednicu Vijeća učenika učenici su uz Poziv dobili i dva radna materijala:

• Radni list za člana Vijeća učenika s četiri pitanja; napisani odgovori poslužili su učenicima za osobno predstavljanje, ali i za predstavljanje i zastupanje interesa svog razrednog odjela i
  • Radni list “Za one koji žele znati više”; s člancima iz dokumenata koji određuju djelokrug rada Vijeća učenika.

Vijeće učenika naše Škole ove godine ima 30 članova. Čini ga po jedan predstavnik svakog razrednog odjela koji je izabran na Satu razrednika (u privitku popis članova Vijeća učenika).

Dnevni red sjednice:

1. Predstavljanje i upoznavanje članova Vijeća učenika
  2. Konstituiranje Vijeća učenika - izbor predsjednika i zamjenika predsjednika Vijeća učenika
  3. Prijedlog tema za program rada Vijeća učenika.

Nakon pojedinačnog predstavljanja koje je poslužilo za međusobno upoznavanje i usvajanja dnevnog reda učenici su upoznati s načinom izbora predsjednika i zamjenika predsjednika koji čine predsjedništvo Vijeća učenika. Učenicima su objašnjeni pojmovi tajnog i javnog glasovanja, glasački listić, način izbora kandidata na glasačkom listiću, kao i pojam važeći i nevažeći glasački listići.

Prije glasovanja svaki je učenik uz pomoć Radnog lista vodio svoju osobnu kampanju predstavljajući svoje jake strane i interese te što vole u svom razrednom odjeli i u školi.

Za glasanje su pripremljeni glasački listići i glasačka kutija. Učenici su dobili uputu da na glasačkom listiću mogu zaokružiti samo jednog kandidata. Po završetku glasovanja izborno povjerenstvo prebrojalo je glasove i izvijestilo o regularnosti glasovanja.

Svi glasački listići bili su važeći. Za predsjednika Vijeća učenika izabran je Marin Tonković, učenik 7. d, a za zamjenike predsjednika: Petar Puškarić, 4. c i Teo Milotić, 3. razred PŠ Žbandaj.

Učenicima je čestitala ravnateljica Škole.

Sjednica je nastavljena aktivnim uključivanjem svih članova Vijeća učenika u izlaganje i raspravljanje o temama koje su njihovi prijatelji/vršnjaci iz razrednog odjela predložili za rad Vijeća učenika u interesu unaprjeđenja kvalitete rada naše Škole. Teme su sljedeće:

• prijevoz učenika putnika (problemi kašnjenja autobusa, predugo čekanje autobusa za povratak kući nakon 7. sata, poteškoće u komunikaciji s vozačima)
  • početak nastave u matičnoj školi uskladiti s radnim vremenom većine roditelja (početak u 8,00 ili 7,45 sati kako bi ih roditelji mogli otpratiti pri odlasku u školu)
  • opremanje škole (nabava pametnih ploča za učionice koje ih nemaju i ormarića za učenike, zamjena dotrajalih školskih klupa)
  • uređenje sanitarnih čvorova za učenike (pogotovo za dječake)
  • prehrana učenika (dopuniti pribor u školskoj kuhinji, povećati ako treba i cijenu prehrane, ali osigurati repete kojih nema kada je suha marenda)
  • kako učenici svojim ponašanjem mogu doprinijeti da škola bude ugodno mjesto za sve učenike?
  • vršnjačka pomoć učenicima s teškoćama u učenju
  • zabavne radionice za učenike i uvođenje novih grupa izvannastavnih aktivnosti (dramska skupina u predmetnoj nastavi, mali nogomet, informatička grupa)
  • glazba za vrijeme odmora pri čemu bi playliste učitelj Glazbene kulture stvarao u suradnji s učenicima
  • uređenje školskog dvorišta/igrališta spravama primjerenim učenicima
  • oglasna ploča i pravovremenost informiranja učenika.

Aktivnim uključivanjem u rad i kvalitetnim prijedlozima tema za rad Vijeća učenika učenici su  pokazali ozbiljnost shvaćanja svoje uloge i želju za aktivnim uključivanjem u unaprjeđivanje kvalitete rada škole.

U pripremi sjednice sudjelovale su pedagoginja, psihologinja i ravnateljica Škole.

Ovakav rad Vijeća učenika rezultat je kvalitetne suradnje svih dionika odgojno-obrazovnog procesa: učenika, razrednika, stručne službe i roditelja radi pripreme djece za aktivno građanstvo.

(2024./2025.)

POPIS DODATNIH OBRAZOVNIH MATERIJALA