Europske oznake kvalitete i eTwinning oznake kvalitete dodijeljene projektima naše škole

Autor: Ivan Kardum, 13. 11. 2020.

Učenici Osnovne škole Poreč u prošloj su školskoj godini (2019./2020.) sudjelovali i uspješno završili tri eTwinning projekta. Za svoj su rad škola, učenici i njihova mentorica Dunja Klarić, učiteljica mentor, dobili eTwinning priznanja – oznaku kvalitete i Europsku oznaku kvalitete.

Europsku oznaku kvalitete za eTwinning projekte dobivaju projekti koji su prethodno dobili eTwinning oznaku kvalitete, a Nacionalna služba za podršku predložila ih je Središnjoj službi za podršku. Europska oznaka kvalitete dodjeljuje se najboljima samo jednom godišnje i njezina dodjela objavljuje se na eTwinning portalu.

(https://www.etwinning.net/hr/pub/newsroom/highlights/european-quality-labels-2020.htm)

1. HANDS OF THE WORLD

Međunarodni inovativni i kreativni eTwinning projekt koji je spojio više od 1000 učenika iz preko 40 škola iz EU-a i cijelog svijeta, u organizaciji Sharon Tonner Saunders sa Sveučilišta u Dundeeju, Škotska. Učenici 5. i 6. razreda, u koordinaciji s mentoricom Dunjom Klarić, uključili su se u projekt u ožujku, kada su snimili prvi spot u kojem znakovnim jezikom Makaton pjevaju stihove poznatih pjesama.

Projekt je završen u rujnu 2019. kada su učenici snimili zadnju pjesmu u kombinaciji sa znakovnim jezikom.

2. HANDS OF THE WORLD CAN YOU SEE WHAT WE SAY

Drugi dio projekta Hands of the world uključivao je slanje razglednica s QR kodovima kako bi se unaprijedila digitalna pismenost učenika koji su sudjelovali u projektu, dok oni, pomoću učitanih digitalnih sadržaja, upoznaju škole i mjesta življenja ostalih sudionika projekta – škola iz Walesa, Grčke, Španjolske, Francuske i Hrvatske, te studenata učiteljskog smjera Sveučilišta u Dundeeju, Škotska. Snimljena je i jedna pjesma, i to djelomično na lokacijama u školama sudionika, a djelomično online uz korištenje platforme ZOOM.

Video koji je nastao spaja, ne samo različite zemlje i učenike, već i svjetove prije i za vrijeme pandemije Covid-19 virusa i na zoran način pokazuje da se prijateljstvo, druženje i zajednički projekti nastavljaju usprkos svim izazovima.

3. COUNTDOWN TO THE TOKYO OLYMPICS 2020

Projekt, koji je uključivao više od 30 škola iz cijele Europe, zasnivao se na slavljenju sličnosti i različitosti, razumijevanju olimpijskih vrijednosti i kako one utječu na svakodnevni život, upoznavanju života u Japanu. Cilj je bio da učenici upoznaju razne kulture i sportove te da svoje zaključke predstave koristeći raznovrsne digitalne alate.