Autor: Administrator , 1. 3. 2018.

Već se unazad nekoliko godina  u OŠ Poreč održava preventivni  projekt –Osnaživanje djece kroz ples- Rasplesani razredi u suradnji sa Zdravim Gradom Poreč. U projekt su uključeni svi učenici sedmih razreda sa svojim razrednicima, a njegov cilj je druženje kroz ples i zabavu, osnaživanje u međusobnim odnosima, jačanje samopouzdanja, te stvaranje novih prijateljstava i pozitivnog okruženja među mladima.

U skladu sa školskim kurikulumom projekt se provodi za vrijeme sata razrednika, kroz dvanaest nastavnih sati na kojima učenici savladavaju osnove nekoliko standardnih i latinoameričkih plesova. U tome im pomažu stručni plesni instruktori  Plesnog centra Studio iz Pule-F,R,A i A, dok su pedagoški voditelji razrednici i pedagoginje.

Galerija fotografija

Učenici su nakon  održanih sati plesa imali priliku pokazati roditeljima što su naučili, te su roditelji bili pozvani 16. I 23. veljače 2018. u školu na malu  priredbu gdje su sedmaši prezentirali svoja umijeća. Učenici su u veselom ozračju otplesali nekoliko koraka engleskoga valcera, cha-cha-cha i tanga,  a imali su i dvije grupne koreografije. Na kraju plesa su im se pridružili i roditelji koji su se okušali u vještinama, a neki i prisjetili onoga što su davno učili.

Ovakvi programi stvaraju kod učenika  opće zadovoljstvo i drugačiji pogled na pozitivne vrijednosti koje  se danas zanemaruju. Kroz  afirmativne programe među mladim ljudima kao što je projekt Rasplesanih razreda vidljivo  je da su u školskom kurikulumu potrebni  sadržaji koji se usko ne vežu za školski program, ali su  učenicima korisni i  poticajni.

Projektom Rasplesanih razreda OŠ Poreč  prva je  u Hrvatskoj koja je uvođenjem plesnih  aktivnosti u školski program uvela određeni  nadstandard u nastavu, a koji je sveukupno pozitivno prihvaćen.

Vjerujemo da će sve što su učenici naučili u školi na satovima razrednika, a tiče se plesa, uvelike doprinijeti njihovom osobnom razvitku i da će se njihovi interesi nastaviti u tom smjeru i razvijati. A OŠ Poreč će i iduće godine  sedmaše  pozvati na ples!

_____________________________________________________________

Mi, učenici sedmih razreda uz razrednike smo pozvali naše roditelje kako bi pogledali i sudjelovali u  radu naše radionice „Rasplesanih razreda“ prošloga petka, 16. veljače 2018. godine u 18 sati.

Na radionici smo savladavali plesanje nekih od najpopularnijih plesova kao što su engleski valcer, ča-ča-ča i tango. Plesove smo uvježbavali uz pomoć instruktora iz pulske škole plesa. Uvježbali smo i dvije koreografije skupnoga plesa. Plesati smo učili u vrijeme satova razrednika protekla tri mjeseca, dvanaest školskih sati. Došlo je vrijeme da pokažemo roditeljima što smo naučili. Pozvali smo i naše bivše učiteljice. Na ogledni sat umjesto naše pedagoginje Suzane, došla je gospođa Nadija Kos, ravnateljica škole. Održala je kratak uvodni govor i objasnila nam u čemu je bit radionice. Razrednik i instruktor Fabrio objasnili su nam što ćemo točno pokazati roditeljima. Stali smo u krug i zaplesali. Izvježbali smo redoslijed pa smo nakon toga stali u tri linije. U tim smo pozicijama otplesali engleski valcer, ča-ča-ča i tango. Kasnije smo se poredali u linije i pokazali dvije završne koreografije. Nakon toga instruktor pozvao je roditelje da ustanu i da im mi pokušamo objasniti osnove engleskog valcera. Roditelji su pokušali otplesati jednu koreografiju s nama.

Na kraju su se roditelji počastili pićem i grickalicama koje smo mi kupili. Pojedincima je bilo neugodno plesati s roditeljima, ali su se iskazali u grupi.

Ideja ove radionice veoma nam se sviđa zbog toga što nas zbližava i uči osnovama plesa, a ples je društvena vještina, jedna od onih koje trebamo razvijati.