Autor: Kristina Lijović, 12. 5. 2016.

-Danas je za naš grad veliki dan, jer započinje realizacija dugo očekivanog projekta izgradnje škole i sportske dvorane na Finidi. Za mene je to najvažniji projekt u 11 godina mandata, rekao je danas na konferenciji za novinare porečki gradonačelnik Edi Štifanićneposredno prije potpisivanje ugovora o izradi glavnog i izvedbenog projekta sa predstavnicima tvrtke KAP 4 iz Zagreba po cijeni od 298.000 kuna bez PDV-a.

Sa potpisivanja ugovora o izradi projektne dokumentacije u Maloj vijećnici gradske palače

-Postojeću jedinu porečku gradsku osnovnu školu pohađa oko tisuću učenika u dvije smjene, što stvara velike probleme učenicima i njihovim roditeljima koji će izgradnjom nove škole i sportskedvorane na Finidi trajno nestati, rekao je gradonačelnik.

Kapacitet škole bit će 24 razredna odjeljenja i oko 600 učenika. Kompleks će biti smješten između naselja Finida i Čimižin, gdje treba izgraditi i svu potrebnu infrastrukturu. Školski autobusi, doznali smo, neće voziti kroz naselje Finida, nego će do škole stizati cestom iz servisne zone (kod Velpra i Stancije Vergotini) i tek ju treba izgraditi.

Lokacija škole na Finidi

Netto površina školske zgrade bit će 3.980,5 četvornih metara, a brutto oko 6.300 kvadrata. Trodijelna školska sportska dvorana poput "Velog Jože" imat će manji kapacitet za gledatelje. Brutto površina bit će joj 2.800 četvornih metara, netto oko 2.693.

Rokovi za izradu dokumentacije (glavni i izvedbeni projekt) su 110 dana od danas, a gradonačelnik je rekao kako nakon toga, krajem rujna ove godine očekuje da će dozvole potrebne za gradnju biti ishodovane. Sukladno takvom hodogramu, do kraja 2016. godine trebao bi biti izabran i izvođač radova koji bi školu i dvoranu trebao dovršiti u roku od 15 do 18 mjeseci. -Očekujem da će škola biti dovršena za školsku godinu 2018./19., rekao je Štifanić.

Na pitanje novinara koliko će izgradnja škole i sportske dvorane koštati, gradonačelnik nije mogao precizno odgovoriti, jer će taj podatak biti poznat nakon dovršetka projektne dokumentacije. U gradskom su proračunu za ovu i sljedeću godinu sredstva predviđena.

Podsjetimo, radi se o državnom zemljištu na kojem je Grad Poreč prije šest ili sedam godina dobio pravo gradnje, a financirat će ga kreditnim zaduženjem.

Područna škola u Žbandaju do drugog polugodišta sljedeće godine

Gradonačelnik Štifanić se na temu izgradnje škole i dvorane na Finidi nadovezao informacijom o rekonstrukciji i proširenju područne školu Žbandaj. -Imamo potrebne projekte, očekujemo troškovnik za rekonstrukciju. Potom idemo na natječaj za odabir izvođača, a nakon kraja ove školske godine radovi bi trebali započeti. Predviđeno je da će trajati oko pola godine, pa, ako se sve poklopi, osamdesetak djece iz područne škole bi u novu školsku zgradu mogli ući u drugom polugodištu sljedeće školske godine.

Osim rekonstrukcije trošne područne škole, bit će izgrađena i mala sportska polivalentna dvorana prilagođena potrebama učenika nižih razreda osnovne škole, ali će se koristiti i za druge potrebe mještana.

Za vrijeme trajanja radova, učenici područne škole u Žbandaju nastavu će pohađati u Osnovnoj školi Sveti Lovreč.

Propalo Javno-privatno partnerstvo

Poreč je školu, zbog tadašnje nemogućnosti da se kreditno zaduži, prije nekoliko godina pokušao izgraditi putem Javno-privatnog partnerstva, No, potencijalni investitori nisu mogli dobiti adekvatne kreditne potpore, pa se naposlijetku odustalo od izgradnje škole na Finidi i rekonstrucije one u Žbandaju, ali i izgradnje medicinske škole u Puli i osnovne u Bujama.

U međuvremenu se financijska situacija stabilizirala, gradska je blagajna likvidna i podmiruje svoje obaveze, pa se u projekt krenulo samostalno.

Kapacitet sa 480 povećan na 600 učenika

Javno- privatno partnerstvo dopuštalo je izgradnju škola kapaciteta do 480 učenika, što je Poreču kao jednom od rijetkih hrvatskih gradova sa pozitivnim demografskim pokazateljima bilo nedostatno. Zato je novim projektom kapacitet proširen na 600 učenika, rekao je gradonačelnik Štifanić novinarima.

Za izradu projektne dokumentacije bio je proveden otvoreni postupak javne nabave, a kriterij odabira bio je najniža cijena. Tijekom 20 dana koliko je natječaj trajao, pristiglo je 18 ponuda među kojima 14 valjanih, u rasponu od 298.000 kuna do 1.032.000 kuna bez PDV-. Nakon pregleda i ocjena ponuda, odabrana je tvrtka KAP 4 iz Zagreba, a kako su zakonski rokovi za žalbu istekli, danas se pristupilo potpisivanju ugovora, rekla je novinarima viša stručna suradnica za javnu nabavu Alja Udovičić.

Izvor: D. Požarić (12.05.2016.) : Škola na Finidi za školsku godinu 2018./2019., Parentium.com, http://www.parentium.com/prva.asp?clanak=55787