Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja

Dabar 2017. u OŠ Poreč

Hrvatska, kao punopravna članica međunarodne inicijative Bebras (Dabar) i ove je godine organizirala natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar.

Dabar promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti te pokazuje da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom.

Dabar je osmišljen kao online natjecanje koje se sastoji od niza izazovnih zadataka, a organizira se u pet kategorija:

1. MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda osnovne škole,

2. MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda osnovne škole,

3. KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda osnovne škole,

4. MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda osnovne škole i

5. GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole.

Neovisno o kategoriji, učenici rješavaju 15 zadataka uz vremensko ograničenje od 45 minuta.

Natjecanje se održavalo od 13. do. 17. studenog 2017. godine na CARNetovom sustavu Loomen.

Ove su godine prvi put i učenici Osnovne škole Poreč sudjelovali na natjecanju i to u dvije kategorije: KiloDabar (učenici petih i šestih razreda) i MegaDabar (učenici sedmih i osmih razreda).

Rezultati će, prema Pravilniku natjecanja, nakon obrade biti objavljene na CARNetovom sustavu Loomen i službenoj stranici Dabra (http://ucitelji.hr/Naslovnica/Dabar.aspx).

Autor: Tatjana Hodžić

JELOVNICI