Zemlja-moj dom

Ima li čovjeka na planetu Zemlji kojemu ne smeta smrad? Zadnjih mjeseci gledali smo televizijska izvješća iz  predgrađa Splita gdje je svaki drugi građanin nosio masku. Jesu li Splićani nosili masku samo zbog neugodnog mirisa? Ne, nosili su je jer nisu mogli disati. Gušili su se od smrada i plinova koji su nastali gorenjem otpada. Čiji je otpad? Tko ga je toliko proizveo? Neki će reći da su Splićani. Jesmo li i mi odgovorni za taj smrad? Ne! Neki će reći da smo daleko od Splita, a još dalje od Kine čiji stanovnici mjesecima nose masku zbog nečistog zraka.  Zrak ne možemo zatvoriti i ograditi. On slobodno putuje. Eto ga k nama! Da i mi ne bi nosili maske, probudimo se!

Kako možemo utjecati na to? Recikliranjem otpada, smanjenim korištenjem plastike, stakla i  papira. Izravno ne možemo utjecati na nuklearne pokuse, ali možemo se voziti biciklom ili pješačiti. Pri tome ćemo pomoći svojim plućima i mišićima. Možemo nositi platnene vrećice u kupovinu. Možemo educirati mlađe kako se čuva Zemlja, kako čuvamo sebe.

Mladi fotografi su izložili fotografije kojima žele potaknuti druge na odgovornije čuvanje prirode. Učenici 6.d, e i f razreda su se natjecali u poznavanju ekologije, a učenici 7. e su, pročitavši knjigu „Potraži me ispod duge“, raspravljali o zaštiti životinja.